Objawy hipoglikemii reaktywnej

Słabość, zmęczenie, problemy z koncentracją, znerwicowanie, depresja… Tak w wielkim skrócie może przebiega właśnie Twoja choroba? Jeśli tak, to mam dobrą wiadomość. Bardzo możliwe że pośrednim winowajcą Twojego samopoczucia jest zmienny poziom cukru. A stąd już tylko kilka kroków do zdrowia!

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak duże znaczenie na nasze samopoczucie ma stały poziom cukru. W przypadku hipoglikemii nasz poziom cukru „faluje”, skacze z niskiego do wysokiego poziomu i vice versa. To z kolei wpływa na pogorszenie naszego samopoczucia. Chciałbym jednak zaznaczyć że można cierpieć na objawy jak przy hipoglikemii mając także regularny wykres krzywej cukrowej, co może być powiązane z alergiami czy też po posiłkowym syndromem. Tak czy inaczej kontroluje się to w ten sam sposób co hipoglikemie reaktywną czyli odpowiednią dietą czy też w bardzo rzadkich przypadkach lekarstwami.

Zanim przejdziemy do długiej listy symptomów, chciałbym położyć nacisk na to w jak dużym stopniu hipoglikemia połączona jest z tzw chorobami psychicznymi takimi jak nerwica, depresja czy też ataki paniki oraz fizycznymi jak zespół przewlekłego zmęczenia oraz zmęczenie nadnerczy. Pisze połączona, gdyż w bardzo wielu przypadkach to skoki cukru są odpowiedzialne za nasze samopoczucie psychiczne jak również i fizyczne. Czyli może leczymy się lub podejrzewamy depresję lub nerwice i nie wiemy dlaczego nasz stan nie ulega poprawie. Bardzo prawdopodobne może być też to, że osoby które prowadziły dość szybki tryb życia i należały raczej do osób energicznych i wesołych, nagle zaczynają odczuwać choroby psychiczne czy fizyczne nie znajdując potwierdzenia w badaniach krwi, doświadczają tych dolegliwości z powodu hipoglikemii, zmęczenia nadnerczy lub niedoboru witamin czy minerałów.

Co to wszystko oznacza dla Ciebie czy dla mnie? To że jeżeli cierpisz na jakieś schorzenia a dodatkowo lubisz spożywać alkohol czy też cukier(pod jakąkolwiek postacią, np napoje, batony, czekolady, soki, ciastka, drożdżówki oraz pieczywo czyli węglowodany proste) istnieje spore pradwopodobieństwo, że powodem Twojego gorszego samopoczucia jest zmienny poziom cukru który jest spowodowany spożywaniem tych produktów (zmienny poziom cukru może to też wynikać z alergii czy nietolerancji pokarmowej na jakikolwiek produkt). Dodatkowo jeżeli w Twojej rodzinie ktoś już cierpi na cukrzyce, prawdopodobieństwo może być większe (ale nie jest to 100% wyznacznikiem tego że mamy lub będziemy mieć problemy z cukrem).

Pomocną wskazówką do wstępnej diagnozy może być też sytuacja, kiedy zauważamy zmienne samopoczucie podczas dnia. W jednej chwili jesteśmy weseli czy energiczni, a za kilka minut czy godzin czujemy się słabiej, mamy depresyjny nastrój czy też odczuwamy niepokój. Te częste zmiany nastroju mogą być oznaką wahań cukru. Dodatkowo osoby cierpiące na tę przypadłość mogą miewać gorsze samopoczucie z rana czy też do godzin popołudniowych a wieczorem czuć się zdecydowanie lepiej, nawet z w pełni zdrowi. Może mieć to związek z pracą nadnerczy, które obciążone ciągłym regulowaniem poziomu cukru same przestają prawidłowo funkcjonować. Stąd też mogą wynikać kolejne schorzenia jak zmęcznie nadnerczy czy także zespół przewlekłego zmęczenia. Interesujące jest to, że hipoglikemia może być zarówno przyczyną jak i skutkiem zmęczenia nadnerczy.

Bardzo dobrą wiadomością jest także to, że juz po kilku dniach od stosowania odpowiedniej diety uzyskujemy poprawe samopoczucia, odciążamy pracę nadnerczy i wracamy do zdrowia. Możemy też stosowac zioła lub inne supplementy które wzmocnią poprawę. Najczęściej zdecydowana poprawa następuje do 4 tygodnii(znikają stany depresyjne, nerwicowe itp…), jednak należy mieć na uwadze, że na początku gdy odstawimy cukier i inne produkty to przez pierwszych kilka dni możemy czuć się nieco gorzej. Wszystko dokładniej zostanie opisane w dziale dieta.

Objawy hipoglikemii reaktywnej:

  • Nerwica, Nerwica natręctw
  • Depresja
  • Ataki paniki
  • Lęki
  • Wyczerpanie
  • Zmęczenie
  • Nerwowość
  • Omdlenia
  • Zawroty głowy
  • Bóle głowy
  • Uczucie ucisku w głowie
  • Drżenie
  • Problemy z koncentracją
  • Koszmary senne
  • Problemy ze snem (przebudzenia w nocy z atakiem paniki, uczucie nie wyspania po przespanej nocy)
  • Alergie
  • Nietolerancje pokarmowe
  • Problemy z koncentracją

Oraz wiele innych schorzeń, które nie zostały tutaj wymienione.

6 myśli na temat “Objawy hipoglikemii reaktywnej”

  1. Mam chipoglikemie reaktywną i To jak budze sie w nocy około 2-4 to co moge dokladnie zjeść?Bo mam czesto takie przebudzenia i juz później nie mogę zasnąć i przez to jestem podenerwowany w ciągu dnia i mam pragnienie na cos słodkiego podkreslam ze mam zbilansowaną dietę.

    1. Witam,
      Jak dokładniej wygląda ta zbilansowana dieta? Proszę pamiętać, że osoby cierpiące na hipoglikemię często potrzebują dostosować dietę do swojego organizmu. Jedna osoba, może tolerować to czego inna nie jest w stanie. Dodatkowo dobrze jest skorzystać z pomocy dietetyka, z tego względu, że jedni potrzebują większej ilości węglowodanów w ciągu dnia a inni mniej. To także, może wpływać na samopoczucie. Dodatkowo osoby, które dysponują zapleczem finansowym, mogą się zastanowić nad zrobieniem testu na badanie alergii pokarmowej opóźnionej, np tutaj https://instytut-mikroekologii.pl/produkt/imupro300-badanie-alergie-pokarmowa-opozniona/ . Dzięki takiemu badaniu, będziemy mieć możliwosć sprawdzenia, które produkty powodują alergie czy też nietolerancje pokarmowe w naszym organizmie.

      1. Mam własnie diete ułożoną przez dietetyka posiłki co 3-4 godz.o niskim indeksie glikemicznym z dużą ilością warzyw, sniadanie ,obiad kolacje wieksze porcje i dwa mniejsze pomiedzy ogólnie 5 posiłkow.Jak zjem kolacje o 19-20ej to później ide spac to zjem około 22 6 posilem mniejszy ,metforminę 500mg do kolacji.

        1. Witam,
          Zależy w jakiej fazie hipoglikemii Pan jest
          Bo jesli w fazie początkowej żeby ustabilzować poziom cukru, posiłki co 3-4 godz są zbyt rzadkie …zależy tez do jakich wartości spada ten cukier i ile czasu po posiłku.
          W samych posiłkach najważniejsze
          Sa natomiast wartości, w tym przypadku ilość i jakoś węglowodanów. Białko i tłuszcz oczywiście też, ale są one po to, aby węglowodany były wolniej uwalniane.
          Trzeba również wziąść pod uwagę wysiłek fizyczny ( moze to byc zwykły spacer który może spowodować spadek cukru )
          Czy jest stwierdzona insulinooporność skoro została przepisana Metformina ?
          Prosze przybliżyć swój przypadek lepiej abyśmy mogli coś poradzić.
          Przypuszczam u Pana problemy żywieniowe-zbyt mała podaż węglowodanów, zbyt mała ilość kcal lub bardzo rzadkie ale bardzo obfite posiłki oparte na cukrach prostych?
          Bo w większości przypadków hipoglikemia spowodowana jest błędami żywieniowymi…
          Okazać sie może że wystarczy wprowadzić parę zmian i wszystko po jakimś czasie wróci do normy ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *