Hipoglikemia a budzenie w nocy i niespokojny sen

Jedną z dodatkowych „atrakcji” zapewnianych przez hipoglikemie reaktywną bywają nocne przebudzenia. Człowiek budzi się w środku nocy, przeważnie jest to między godziną pierwszą w nocy a czwartą nad ranem. Niechciane pobudki wyglądają różnie, towarzyszyć im może atak paniki, niepokój, trzęsienie, kołotanie serca, pocenie czy też głód oraz inne efekty specjalne.

Wybieramy się wtedy do lekarza, robimy badania krwi i często dowiadujemy się że jesteśmy zdrowi. Niestety, nie zgadza nam się to z naszymi odczuciami, gdyż przecież wyrażnie jest coś nie tak. Tutaj rzecz jasna znowu wkracza nasza nieszczęsna przypadłość zwana hipoglikemią reaktywną lub w rzadszych przypadkach powodowane jest to problemami z nadnerczami.

Dodatkowymi objawami towarzyszącymi hipoglikemii bywają niespokojny sen, koszmary lub także sen który jest zbyt krótki (budzimy się samoistnie po kilku godzinach i mimo że czujemy się nadal zmęczeni i spiący to nie możemy już zasnąć) lub sen który nie przynosi nam odprężenia (prześpimy cała noc, np 8-10 godzin, ale nadal odczuwamy zmęczenie).

Możliwe objawy hipoglikemii lub nieprawdiłowej pracy nadnerczy (oczywiście poniższe objawy mogą być także powodowane innymi czynnikami):

  • Budzenie w nocy z atakiem paniki
  • Budzenie w nocy z kołotaniem serca
  • Budzenie w nocy o tej samej godzinie
  • Budzenie w nocy o 1
  • Budzenie w nocy o 2
  • Budzenie w nocy o 3
  • Budzenie w nocy o 4
  • Koszmary senne
  • Płytki, krótki sen
  • Zmęczenie czy rozdrażnienie mimo przespanej całej nocy
  • Drżenie po przebudzeniu w nocy czy nad ranem
  • Oraz inne objawy tutaj nie wymienione

Co robimy gdy okaże się że towarzyszy nam jeden lub więcej z powyższych symptomów? Pierwsze co wybieramy się do lekarza na badania. Jeśli tam wyjdzie nam, że nic nam nie dolega, możemy zrobić dodatkowe badania na hipoglikemie – uwaga, badanie krzywej cukrowej, może nie być przyjemne i najlepiej zdiagnozowąc hipoglikemie w inny sposób niż badanie krzywej cukrowej – czy też badanie kortyzolu w sprawie pracy nadnerczy(badanie kortyzolu – tylko badanie ze śliny, na zwykłym może nic nie wyjść, o ile się nie myle możliwe tylko prywatnie). Dodatkowo sprawdzamy nasz jadłospis, jeżeli jest tak, że nie jemy na kilka godzin przed spaniem czy też jemy jakieś słodycze, owoce czy soki zanim pójdziemy spać, postarajmy się zjeść przed spaniem jakis pokarm który zawiera zdrowy tłuszcz i proteiny i nie jedzmy nic słodkiego czy też prostych węglowodanów. Jeżeli okaże się że nie budzimy się w nocy po wprowadzeniu tych zmian, prawdopodobnie odpowiedzialna za to była hipoglikemia lub alergia czy nietolerancja pokarmowa. Możliwe jest także, że wprowadzenie zmian żywieniowych przed pójściem spać to za mało i będziemy potrzebować przestrzegać zdrowej diety także podczas dnia.

Tak, to ważne! Sprawdźmy jeszcze czy nie wprowadziliśmy jakiś zmian żywieniowych czy też nie żażywamy nowych tabletek lub suplementów. Wiem po sobie, że każdy pokarm czy suplement, który nawet dla innych jest wspaniały, u nas może powodować budzenie w nocy, nerwice, stany depresyjne czy lęki. W momencie odstawienia pokarmu/suplementu powodującego te zmiany, wracamy do zdrowia.

Jedna myśl na temat “Hipoglikemia a budzenie w nocy i niespokojny sen”

  1. Witam

    Stosowalem dietę ketogeniczna i przerywane posty. Potem przez miesiąc dołożyłem treningi trwające 45 min(kalinestyka) i wtedy coś się wydarzyło w nocy. Obudziłem się około 3 w nocy oblany potem i miałem dziwne sny. Do tego mam słaba erekcję . Co mam robić w takiej sytuacji bo byłem u urologa najpierw i skierował mnie do androloga. Badania robiłem i wszystkie wyszły dobrze cukier i krzywa cukrowa są ok. Nie mam zrobionego kortyzolu i chyba będę musiał zrobić krzywa cukrowo insulinowa. Proszę o wskazówki jak temu zapobiec teraz żeby nie pogarszać sprawy. Dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *